Kanony piękna, za którymi trudno nadążyć
W dzisiejszych czasach często musimy mierzyć się z narzucanymi kanonami piękna. Szczególnie młode osoby, korzystające z mediów społecznościowych, są „bombardowane” niedoścignionymi wzorcami idealnych sylwetek. Często trudno rozróżnić, czy to photoshop, czy tak właśnie wygląda rzeczywistość. Niektórzy biorący udział w tym wyścigu – w dążeniu do doskonałości – gubią się, co może prowadzić do problemów natury zdrowotnej. Czasami osoby mające trudności osobiste, próbują przejąć kontrolę nad swoim życiem, skupiając się na jedzeniu. Tylko co jeśli ów kontrola okazuje się nadmierna i prowadzi do zaburzeń psychicznych?
Przyczyny zaburzeń odżywiania
Zaburzenia odżywiania mają różne podłoża i oblicza. Czy osoby te kierują się nadmierną kontrolą? Czy wręcz przeciwnie – dają się kierować impulsom? Odpowiedzi na te pytania okazują się niejednoznaczne. Dlatego też niezwykle ważne jest indywidualne podejście do problemów każdego pacjenta, jaki się do nas zgłasza. W gabinecie psychoterapeutycznym prawidłowa diagnoza to nie tylko nazwanie trudności. To także ustalenie przyczyn zaburzenia i obszarów do dalszej pracy, które mogą realnie przyczynić się do poprawy jakości życia pacjenta.
Leczenie psychoterapeutyczne
W przypadku trudności związanych z odżywianiem istotne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb pacjentów, jak również ich motywacji. Omawia się dotychczasowe nawyki i rytuały. Ważne jest określenie funkcji objawów. Należy także wskazać na czynniki podtrzymujące problem. W procesie terapeutycznym ważne jest także uwzględnienie obszarów zorientowanych na samoocenę, a także umiejętność racjonalnej oceny ich własnego wyglądu. Pacjentów uczy się także prawidłowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne, by jedzenie znów sprawiało przyjemność. By nie budziło wstrętu ani lęku. W procesie zdrowienia, psychoterapeuta towarzyszy i wspiera pacjenta, pomagając mu w zmianie jego życia, by było satysfakcjonujące.