Kolejne szkolenie dla studentów psychologii w PSYCHOTESTO
W ostatnim miesiącu mieliśmy przyjemność przeprowadzić szkolenie w formie warsztatowej dotyczące zasad postępowania i interwencji psychologa w przypadku, gdy pacjent zgłosi myśli samobójcze. Po krótkim wstępie omówiliśmy główne czynniki ryzyka oraz czynniki ochronne u wyżej wymienionych pacjentów. Uczestnicy otrzymali pomocne kwestionariusze do diagnozowania i weryfikacji tendencji suicydalnych.
Kluczowe zasady i procedury
W trakcie warsztatu zostały przedstawione zasady kontraktowania pacjentów, u których istnieje podwyższone ryzyko dokonania samobójstwa. Prowadząca opowiedziała dokładnie o procedurach, jakie w takich sytuacjach występują, a także podzieliła się z uczestnikami warsztatu własnym doświadczeniem zawodowym. W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono interwencję kryzysową w różnych konfiguracjach i przypadkach oraz zaprezentowano plan działania „krok po kroku”.
Warsztatowa część praktyczna istotnym elementem szkolenia
Dodatkowo dużą część warsztatu stanowiła praca własna uczestników, polegająca na przeprowadzeniu interwencji kryzysowych na podstawie otrzymanych case study. Analiza rzeczywistych przypadków pozwala na poznanie omawianej trudności taką, jaka ona jest naprawdę.
Mimo trudnego tematu szkolenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a przeprowadzona na koniec ewaluacja pozwoli nam na przygotowanie go w jeszcze lepszej formie w przyszłości.
Myśli i próby samobójcze olbrzymim wyzwaniem
Aktualne badania i doniesienia specjalistów są dramatyczne – stale rośnie liczba osób diagnozowanych w kierunku depresji. Związane z nią myśli samobójcze pojawiają się więc o coraz większej grupy chorych, również u nastolatków i dzieci. Aż 15% prób samobójczych kończy się śmiercią, a na świecie człowiek zabija się co 40 sekund. W Polsce aż 16 osób każdego dnia odbiera sobie życie – to więcej, niż w wypadkach samochodowych.
Więcej o szkoleniach dla studentów psychologii: https://psychotesto.pl/uslugi/szkolenia/